KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Valeč.
Zámek Valeč
Zámek Valeč. 
Autor / zdroj foto: Zámek Valeč

Zámek Valeč / Valeč

Zámek leží v městečku Valeč na úpatí zalesněných Doupovských hor. Spolu se vstupenkou si v informačním centru můžete zapůjčit průvodcovský text a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu. V nočních hodinách si k prohlídce můžete zapůjčit lucerny, což je zážitek, který ocení především děti. Na zámku můžete vidět množství architektonických detailů. Ke každé místnosti je podrobný popis v zapůjčeném průvodcovském textu. Zámek nabízí rovněž výstavy soudobého umění.

Valeč. Historické městečko na úpatí Doupovských hor poblíž Karlových Varů. Rozlohou ani počtem obyvatel rozhodně nevyniká, zato množství zachovalých památek je až úctyhodné. Při vjezdu do Valče člověk neví, kam se dřív podívat! V jeden okamžik vás vítá zámecký kostel a sloup Nejsvětější Trojice, brána do zámecké zahrady a věhlasný skleník. Barokní zámek Valeč je už několik let otevřený celoročně.

Věděli jste, že na zámku najdete druhý největší soubor soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna v Čechách? Víc jich potkáte jedině v Kuksu! A to je, ruku na srdce, už opravdová konkurence. Originály Braunových soch byly po ničivém požáru v roce 1976 přemístěny do lapidária kláštera v Kladrubech, nyní se však opět nacházejí ve Valči. V objektu bývalé kovárny se tak tváří v tvář můžete setkat s originály všech 28 soch, které se po dlouhých 43 letech vrátily zpět „domů“.

Zato v zahradách si prohlédněte výjimečný nově zrekonstruovaný theatron, což je hradní stupňovitý pahorek, který sloužil k divadelním a hudebním představením pod širým nebem. Jižní část pahorku majitelé panství nechali odkopat, aby uvolnil místo hlavní barokní pohledové ose vedoucí od zámku na vrcholek se zříceninou Neuhaus. Každé patro theatronu je zděno jiným způsobem, zazděné jsou zde například kamenné sochy, terakotové prvky i drahé kameny.

Můžete si půjčit průvodcovský text a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu. Protože v pátek a sobotu je zámek otevřen až do pozdních nočních hodin, můžete si k prohlídce zapůjčit lucernu, což zážitek ještě umocní.

Po roce 1945 zámek Valeč sloužil jako dětský domov, a to až do obrovského požáru v roce 1976. Takřka před demolicí zámek Valeč zachránil Národní památkový ústav a začal s obnovou areálu.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.